„Гајрет“ – концерт на Филхармонија со солисти од Северна Македонија, Турција и Либан

од admin_kult

Оркестарот на Филхармонија, денес ќе го одржи концертот насловен „Гајрет“ на кој како солисти ќе настапат македонската перкусионистка Мојца Седеу и гостите од Турција – Бурџу Карадаг (неи) и Ајкут Коселерли (перкусии). Диригент е Лубнан Баалбаки.

На програмата се: Концерт во два става за солист на удиралки и оркестар од Љубомир Бранѓолица, Концертот за неи и оркестар „Хезафрен“ оп 39 од Фазил Сај и Симфонија бр. 8 од Антонин Дворжак.

Средствата од продадените билети за концертот ќе бидат донирани како помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе