Во Театарот „Комедија“ премиера на претставата „Женска гардероба“ во режија на Наташа Поплавска

од admin_kult

Во Театарот „Комедија“ вечер (26 октомври) премиерно ќе биде изведена претставата ,,Женска гардероба“ во режија на Наташа Поплавска, по текст на современиот чешки автор Арношт Голдфлам.

Од Театарот „Комедија“ информираат дека станува збор за пиеса која ни ги раскажува приказните на четири актерки на различна возраст, кои сакаат различни нешта, но она што ги спојува и ги врзува е нивната заедничка гардероба зад сцената, и театарот воопшто, со сета негова магија и страст.

Улогите ги играат: Жаклина Стевковска, Жаклина Петровска Милјановска, Ева Скендеровска, Тања Мицков и Тони Денковски. Автор на музиката за претставата е Ристо Вртев, костимографијата е на Ивана Каранфиловска Угуровска, сценограф е Војдан Запров, а дизајнер на светло е Милчо Александров. Асистент на режија е Иван Вртев, а драматург е Благица Секуловска.

Оваа современа комедија е продукција на Театарот „Комедија“, Амбасадата на Република Чешка, МА2К Invest S.P.O. и SOR Libhavy OOD.

Првата реприза на претставата е на 28 октомври, а следна изведба на ,,Женска гардероба“ е на 1 ноември.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе