Владина делегација положи цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски, по повод празникот – 8 Декември

од admin_kult

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи денеска положи свежо цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски пред Народната и универзитетска библиотека во Скопје, по повод празникот – 8 Декември, Ден на Свети Климент Охридски.

Во чест на празникот, за значењето на Свети Климент, основачот на Охридската школа, говореше министерката за култура Ирена Стефоска.

Линк од изјавата на министерката за култура Ирена Стефоска

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе