В четврток концерт на Филхармонијата со наслов „Камерна приказна“

од admin_kult

„Камерна приказна“ е насловот на концертот на Филхармонијата што ќе се одржи в четврток во 19 часот, на кој како солисти ќе настапат Елена Дојчиновска (флејта) и Владимир Лазаревски (обоа). Диригент е Конрад ван Алфен од Холандија, а на програмата се „Кончерто да камера за флејта и англиски рог“ од Онегер и Камерна симфонија оп. 73 а од Шостакович (арр. Р. Баршаи).

Етаблираниот холандско-јужноафрикански диригент Конрад ван Алфен е уметнички директор и шеф диригент на Симфонискиот оркестар во Ротердам. Исто така, тој е гостин диригент и со оркестрите на добропознатите културни центри во Новосибирск и во Санкт Петербург.

Елена Дојчинова, освен како дел од Оркестарот на Филхармонијата, активно е присутна на македонската музичка сцена и како солист и камерен музичар. Владимир Лазаревски дипломирал и магистрирал во 2003 година на Националната музичка академија „Панчо Владигеров“ во Софија, Бугарија, во класата на проф. Георги Желјазов, а во 2013 година станал доктор на музички науки и музичка уметност од областа на камерната музика и обоата.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе