“Ylli i madh i filmit maqedonas” për Gorjan Tozia

од admin_kult

“Ylli i madh i filmit maqedonas”, çmim i cili tradicionalisht ndahet në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Kamera Filmike “Vëllezërit Manaki” për kontribut të jashtëzakonshëm në kinematografinë maqedonase, këtë vit pas vdekjes do t’i ndahet producentit të filmit Gorjan Tozia.

Në biografinë e pasur profesionale të Tozias do të mbahen mend dy sukseset më të mëdha të filmit tonë: nominimi për Oscar i filmit “Para shiut” në vitin 1994, kur ai ishte në krye të kompanisë së produksionit “Vardar Film” dhe nominimi i dyfishtë për Oskar i filmit “Honeyland” në vitin 2020, kur drejtonte Agjencinë e Filmit RSM Gorjan Tozia (1954-2022) ishte producent filmash, ish-sekretar shtetëror në Ministrinë e Kulturës dhe këshilltar në kabinetin e presidentit Branko Crvenkovski. Ka qenë kryetar i Shoqatës së Punëtorëve të Filmit (DFRM), ndërsa në vitin 1993 ka qenë kryetar i ndërmarrjes shtetërore të produksionit “Vardar Film”.

“Ylli i madh i filmit maqedonas” është çmim i Shoqatës së Punëtorëve të Filmit të Maqedonisë. Me çmimin e prezantuar në vitin 2013, jepet mirënjohje për kontributin e jashtëzakonshëm në kinematografinë maqedonase, dhe tradicionalisht ndahet në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Kamerave të Filmit “Vëllezërit Manaki”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе