Tre ditë të kulturës maqedonase në Korçë

од admin_kult

Tri ditë të paharrueshme u zhvilluan në Korçë, nga data 27-29 tetor, kur u mbajtën “Ditët e kulturës maqedonase” në organizim të Ambasadës së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Qendrës Kulturore dhe Informative Maqedonase në Tiranë.

Në Universitetin “Fan Noli” kishte mësime në gjuhën maqedonase. Synimi është që kjo ngjarje të përmbyllet me hapjen e një ligjërate në gjuhën maqedonase në qytetin e Korçës.

Në Bibliotekën e Qytetit në Korçë, kryetari Sotiraqi Filo dhe kolegët e tij, së bashku me ambasadorin tonë, Danço Markovski dhe drejtorin e QIK – Tiranë, Zlatko Oridjanski, hapën ekspozitën e Zoran Kardulës, në të cilën ai interpretoi grupin bluz “Në humor”.

Të nesërmen Instituti dhe Muzeu i Manastirit hapi ekspozitën “Ëndrrat e nusërisë” në “Shtëpinë e Flamurit”.

Më 29 tetor në teatrin e Korçës performoi kori “Menada” nga Tetova. Performanca e tyre fantastike u prit me duartrokitje të mëdha. Menjëherë pas koncertit të tyre është shfaqur filmi “Toka e mjaltit”.

Këto tre ditë në Korçë kanë një rëndësi historike për dy vendet mike. Pankarta e vendosur në Teatrin e Korçanit është shtypur në gjuhën shqipe dhe maqedonase.

Më 30 tetor në fshat performoi kori “Menada”, në Pustec, Republika e Shqipërisë, ku Ministria e Kulturës e Maqedonisë së Veriut prezantoi për popullsinë atje libra dhe një Bibël për fëmijë, të shkruar në gjuhën maqedone.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе