Teatri “Pi” me dy çmime në FAT 2022

од admin_kult

Nga data 16 deri më 18 dhjetor 2022, teatri “Pi” nga Shkupi ishte mysafir në Festivalin e Teatrit të Autorit në Sofje – FAT 2022.

Me shfaqjen “Asgjë nuk është e frikshme”, aktorët Zlatko Mitreski dhe Makedonka Ilievska fituan dy çmime në festival, përkatësisht çmimin për regjinë më të mirë dhe çmimin për sinergji për aktrim për të njëjtën shfaqje, në të cilën morën pjesë edhe  personat me aftësi të kufizuara intelektuale nga Qendra Republikane për Mbështetjen  e personave me paaftësi të kufizuara intelektuale – Mesazh nga Shkupi.

“FAT” është një nga festivalet më autentike për teatrin e autorit në Ballkan, i cili mbahet në Qendrën Rajonale të Artit Bashkëkohor “Ngrohtore” në Sofje dhe organizohet nga Shoqata “Krijusit” dhe Teatri “Dramedi”.

Në festival, aktori Zlatko Mitreski mbajti punëtori teatrore për mënyrën dhe metodën e krijimit të teatrit të autorit, si dhe u prezantua filmi dokumentar i Teatrit “Pi” – “Dritaret e qeshura”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе