Teatri i Dramës së Beogradit me  „Fluturim mbi folenë e qyqes” në skenën e TKM

од admin_kult

Në skenën e Teatrit Kombëtar të Maqedonisë sot dhe nesër, me fillim nga ora 20:00,mysafir do të jetë teatri i dramës së Beogradit me shfaqjen „Fluturim mbi folenë e qyqeve”, me tekst të Ken Kesi/Dejl Vaserman dhe me regji të Zhanko Tomiq.   

Shfaqja është satirë me humor të errët mbi individin në një shoqëri represive, institucionet e shëndetit mendor dhe lirinë e shpirtit.

Rolin kryesor e luan Dragan Bjelogrliq, kurse rolet tjera i luajnë: Slobodan Boda Ninkoviq, Milan ÇuÇiloviq, Daniel Siç, Milutin Mima Karadxhc, Mladen Sovilj e të tjerë. Skenografia e shfaqjes është vepër e Zoran Ristiqit, kostumografja Jelisaveta Tatiq-Çuturilo, kompozitori Aleksandar Simiq, luftimet skenike janë realizuar nga Aleksandar Taskoviq, ndërsa efektet speciale janë të Tomislav Magi.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе