Sonte dhe nesër koncerte në edicionin e tretë të festivalit “Pranë Vardarit Jazz” .

од admin_kult

Në datat 23 dhe 24 shtator në Filarmoninë Kombëtare do të mbahet edicioni i tretë radhazi i këtij viti i festivalit “Pranë Vardarit Jazz”.

Më 23 shtator do të performojnë Hapësira Trio (Space Trio) nga Bullgaria dhe grupi serb i xhazit Eyot nga Nishi. Në natën e dytë të festivalit, më 24 shtator, grupi “Sexstat” do të mbajë një koncert, i cili do të shënojë 30 vjetorin e ekzistencës së tij si një formacion xhaz.

Krijues të festivalit “Kraj Vardarot Jazz” janë muzikanti i xhazit Vladan Drobitsky dhe muzikanti dhe producenti Mirko Popov.

“Pranë Vardarit Jazz” është një festival ndërkombëtar i muzikës bashkëkohore të xhazit, botëror dhe etnik, i cili prezanton para publikut vendas vepra cilësore të autorëve të njohur, por edhe talenteve të rinj, tashmë të vlerësuar dhe të njohur. Festivali realizohet me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе