Shtëpia Evropiane me një sërë aktivitetesh në maj me rastin e Ditës së Evropës

од admin_kult

Një sërë aktivitetesh do të mbahen këtë muaj në vend me rastin e Ditës së Evropës. Aktiviteti qendror është caktuar për 22 maj, nga ora 20:00, në pllajën përballë Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” në Shkup dhe do të përfaqësojë udhëtim autentik muzikor nëpër historinë e antologjisë vendase rock dhe pop.

Në koncertin e titulluar “Seanca e majit – Eja dhe dëgjo”, koret e vjetra të famshme do të interpretohen nga artistët aktualë: “Funk Shui”, “bilbili i dehur”, Dina Jashari, DJ Goce dhe LD Pistolero, “Sethsat” me Maria Kaevan dhe “Retro Kabare”, të cilët do të luajnë aranzhimet e tyre të këngëve, si përgjigje për një herë tjetër.

Koncerti është paralajmëruar si një eksperiencë e përgjithshme multimediale përmes së cilës, si mikpritës, publiku do të udhëhiqet nga moderatori i njohur i radios Dragan B. Kostiq. Përveç përzierjes muzikore të të vjetrës dhe të resë në formatin e një “radio show live”, në pllajën përballë USHKM-së do të jenë në dispozicion të publikut edhe përmbajtje të tjera – një mini panair librash, një dyqan vinylash pop-up etj.

Shtëpi të tjera evropiane nga rrjeti do të presin ngjarje të pasura kulturore, jo vetëm në qytetet e tyre, por edhe në rajonin më të gjerë. Në Manastir, programi me moton “Ne jemi këtu, ku jeni ju” filloi më 9 maj me ndriçimin e Kullës së Sahatit dhe do të përfundojë më 18 maj me një ekspozitë dhe performancë të arkitektit grek në oborrin qendror? (patio) i Muzeut në Manastir. Në Strugë, më 30 maj, nën moton “Dëgjo natyrën!”, është planifikuar një program gjithëditor që përfshin zbulimin e një muraleje të re në qytet, pasuar nga një shfaqje muzikore-dritë në Parkun e Poezisë të Strugës.

Nën organizimin e Shtëpisë Evropiane Kriva Pallanka, janë planifikuar ngjarje në Kratovë dhe Kumanovë, ndërsa aktivitetet kryesore do të mbahen më 20 maj me vizatimin e muralit në format pixel “Dritarja e unitetit”, si dhe një koncert nga grupi ” Foltin”.

Më 28 maj, Shtëpia Evropiane e Strumicës do të prezantojë biodiversitetin e rajonit përmes ekspozitës në Dojran, ndërsa më 30 maj në Gjevgjeli është planifikuar koncerti “Rock Symphony” në interpretimin e Orkestrës së Odës të Manastirit.

Shtëpia Evropiane Veles është nikoqire e një ngjarjeje interesante më 27 maj, kur do të promovohen kantinat lokale nga rajoni i Vardarit dhe verërat e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, duke ofruar degustime, muzikë live dhe promovim të traditave dhe inovacioneve në kantinat familjare.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе