Shfaqja “Rënia e Masadës” do të shfaqet nesër në mbrëmje në skenën e Teatrit të Dramës

од admin_kult

Shfaqja “Rënia e Masadës” me regji të Dejan Projkovskit, sipas tekstit të Venko Andonovskit, do të shfaqet nesër (17 janar) në ora 20:00 në skenën e Teatrit të Dramës. Asistent regjisor është Damjan Dimovski, skenografia është e Valentin Svetozarevit, i cili ka punuar edhe kostumet. Muzika është e Goran Trajkovskit. Interpretojnë Aleksandar Stepanuleski, Jelena Zhugiq, Rubens Muratovski, Filip Trajkoviq dhe Emilia Micevska.

Teatri i Dramës informon se tema kryesore e shfaqjes është pyetja se çfarë është më e rëndësishme sot – njeriu apo ideja e madhe?

– Asnjë ide nuk lindi njeriun dhe njeriu i gjallë lindte gjithmonë ide. “Rënia e Masadës” do të jetë shfaqje e fundit e shpirtrave njerëzorë dhe në fakt sa mund të bjerë një njeri, gjithçka për hir të idealeve ndërsa lufton në tiraninë banale të një bote ku gjithçka që ka rëndësi është të jetojë një ditë tjetër në zinxhirin social të ushqyerjes… – thuhet në njoftimin e shfaqjes.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе