Shfaqja e baletit “Esmeralda” në OBK

од admin_kult

Në mbrëmje në Operën dhe Baletin Kombëtar do të jepet shfaqja e baletit “Esmeralda” e kompozitorit italian Çezare Pugni, nën udhëheqjen e dirigjentes Bisera Çadllovska.

Koreograf është i famshmi Mihaill Krapivin nga Rusia, skenografia dhe kostumografia janë të Zhivojin Trajanoviqit dhe Lupka Ristovskës ndërsa koncert-mjeshtër është Kliment Todoroski.

Rolin kryesor do ta interpretojë prima balerina Mimi Pop Aleksova-Atanasovska ndërsa rolet e tjera do të jenë Balazh Loçei nga Hungaria, Hristina Naqevska, Marija Josifovska Ristovska, e cila këtë vit feston 25 vjetorin e veprimtarisë artistike, Kllod Frollo dhe Endrju Kok nga Anglia.

Do të performojnë solistët e baletit, ansambli i baletit dhe orkestra e Operës dhe Baletit Kombëtar.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе