Sekretari  shtetëror Aziri mori pjesë në  koncert të Ermonela Jaho

од admin_kult

Sekretari shtetëror në Ministrinë e kulturës, Valmir Aziri, ka ndjekur dje (22 maj) koncertin e një prej sopranove më të njohura shqiptare në botë, Ermonela Jaho.

Në kuadër të edicionit të 10-të të Skenës së Muzikës Serioze Shqiptare, në sallën e Filarmonisë në Shkup u mbajt koncerti i shumëpritur, i cili u përcoll me admirim nga publiku.

Sopranoja Jaho, me performancën e saj të shkëlqyer dhe aftësitë e jashtëzakonshme vokale, u prit me duartrokitje të bujshme.

Një pritje të madhe nga publiku pati edhe performanca e sopranos së talentuar Besarta Murtezani, e cila së bashku me Jahon interpretuan fragmente nga opera “Në kohën e të njëjtit tërbim” të Çesk Zadej dhe “Madam Baterflaj” nga Xhakomo Puçini.

E ftuar speciale në këtë koncert ishte Pantisilena Jaho në piano dhe në program përfshiheshin vepra të njohura të kompozitorëve me famë botërore si: Puçini, Bellini, Verdi, Guno, Masene dhe të tjerë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе