QIK-u i Maqedonisë në Sofje viziton Sandanskin për herë të parë me projektin artistik “Lidhje”

од admin_kult

Qendra kulturore dhe informative e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje viziton për herë të parë Sandanskin me projektin artistik “Lidhje”. Ekspozita e dhjetëvjetorit të projektit, e cila u vu në skenë në korrik 2023 në galerinë e Akademisë së Arteve Figurative në Sofje, tashmë mund të shihet nga publiku në qytetin bullgar të Sandanskit.

Në Galerinë e Arteve në shtëpinë e Kulturës në Sandanski më 8 nëntor 2023 nga ora 18:00 do të hapet ekspozita grupore “Takimi i llojit të dhjetë”, i përbërë nga vepra të 16 autorëve.

Ekspozita është pjesë e aktiviteteve të sivjetshme që shënojnë 30 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë.

Informojnë nga QIK-u i R. Maqedonisë së Veriut në Sofje për autorët pjesëmarrës në ekspozitë.

“Bëhet fjalë për artistë figurativ nga Maqedonia e Veriut që jetojnë dhe punojnë në Bullgari Marijana Ivanova, Perica Georgiev-Pepsi, Pavel Cellkoski, Marjan Xingarov, Ivo Pecov dhe Zoran Mishe. Gjithashtu përfshihen veprat e autorëve që jetojnë dhe veprojnë në Maqedoninë e Veriut si Gordana Vrencoska, Dejan Ivanov-Margush, Jana Maneva-Çuposka, Bedi Ibrahimi. Përveç tyre, janë përfshirë edhe autorët bullgarë Momçil Mirçev, Svilen Stefanov, Rosen Toshev”, theksojnë nga QIK – Sofje.

Për dashamirët e artit figurativ, ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 19 nëntor.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе