Promovimi i monografisë “50 vjet Mbrëmjet e Operës së Majit” dhe ceremonia e mbylljes së aktivitetit

од admin_kult

Në hollin e Operës dhe Baletit Kombëtar më 31 maj në ora 19:00 do të mbahet promovimi i monografisë “50 vjet Mbrëmje operistike të majit” të dr. Aleksandar Trajkovski.

“Monografia trajton rrugën e zhvillimit pesëdhjetëvjeçar të manifestimit të vetëm operistik në rajon dhe më gjerë. Me këtë botim opera dhe baleti kombëtar ruan në mënyrë të përhershme shenjën artistike të ndërtuar nga një numër i madh artistësh të shquar. Promotore e monografisë është m-r “Vesna Maljanovska”, njoftuan nga Opera dhe Baleti Kombëtar.

Pas promovimit, në orën 20:00, me operën “Aida” të Xhuzepe Verdit, tradicionalisht do të mbyllet edicioni i 50-të jubilar i festivalit “Mbrëmjet e Operës së Majit”.

– “Aida”, kryevepra magjike e Xhuzepe Verdit do të shfaqet nën dirigjentin e Oliver Balaburskit, një artist me një karrierë mbi 28-vjeçare. Prodhuar nga Teatri Carlo Felice nga Genova e Italisë, shfaqja në skenën e Operës dhe Baletit Kombëtar është transmetuar dhe përshtatur nga Dejan Proshev. Koreografia është e Luiza Baldineti (Itali), koncert-mjeshtër është Kliment Todoroski, kurse kori – mjeshtra janë Gjurgjica Dashiq dhe Jasmina Gjorgjeska – shtoi NOB.

Luajnë: Sanja Kerkez nga Serbia, Vitalij Kovalçuk nga Ukraina, Sanja Anastasia nga Serbia, Vladimir Sazdovski, Igor Durlovski, Otar Nakashidze nga Gjeorgjia, Katerina Stojanovska, Dejan Stoev, solistja e baletit: Ivana Kocevska.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе