Promovimi i librit „Shkrimet bredhëse” të Ivan Shopov në QIK të RMV në Sofje

од admin_kult

Më 21 prill të vitit 2022 në QIK të RMV-së në Sofje, me fillim nga ora 18:30, do të mbahet promovimi i edicionit bullgar të librit “Shkrimet bredhëse” të shkrimtarit maqedonas Ivan Shopov. Vepra është botuar nga shtëpia botuese “Ergo”, e përkthyer në gjuhën bullgare nga Tanja Popova. Për librin do të flasin Martin Hristov nga shtëpia botuese “Ergo”, Tanja Popova dhe shkrimtari dhe skenaristi bullgar Mihail Veshim.

Në “Shkrimet bredhëse” janë mbledhur tregime dhe ese të satiristit maqedonas Ivan Shopov. Ata janë sizmografi për të qeshur të kohës sonë, kronikë që na bën të buzëqeshim, por shpesh ajo buzëqeshje ka shije të hidhur. Në qendër të librit janë vendosur njerëz të vegjël dhe efekte anësore dhe ngjarje, të cilat nuk mund të gjenden në tekstet e  librave të historisë dhe broshurat turistike – informojnë nga QIK Sofje.

Ivan Shopov (1987, Shkup) ka diplomuar në Fakultetin„ Bllaze Koneski” në UKIM në Shkup, në degën„ Letërsi e përgjithshme dhe krahasuese”. Autor i përmbledhjes me tregime „Alfabeti dhe shkrime bredhëse” (2010), për të cilin mori çmimin „ E re!” për prozën më të mirë debutuese; vargjet në prozën „Rremi i vitit” (2012); përmbledhja me tregime “091 – antikartolina nga Shkupi” (2018); përmbledhja e satires „Kronikat e Arslan Novinarskit” (2018); mini libri „Tetë shëtitje narative me fiqo ose çfarë mësova për shkrimin nga zastava 750″ (2019) dhe „Shkupi: Këpucët e humbura të qytetit” (2020). Ai gjithashtu shkruan poezi dhe haiku. Tregimet dhe poezitë e tij janë përkthyer në anglisht, rumanisht, çekisht, serbisht, kroatisht, gjermanisht, sllovenisht dhe bullgarisht.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе