Promovimi i librit me poezi “Ditët, vitet” nga Dimitar Bashevski, fitues i çmimit “Vëllezërit Miladinov”

од admin_kult

Në Bibliotekën e qytetit “Vëllezërit Miladinov” – Shkup sot (21 maj) në ora 12:00 vepra “Ditë, vite” nga Dimitar Bashevski, fitues i çmimit “Vëllezërit Miladinov” për librin më të mirë me poezi për vitin 2023, i cili ndahet në “Mbrëmjet strugane të poezisë”. Në promovim do të flasë Ivan Dodovski, ndërsa tekste do të interpretojë aktori Andrej Serafimovski.

– “Ditë, vite” është një kontribut i rëndësishëm në rrymat e reja të poezisë bashkëkohore maqedonase. Është një libër me refleksione të thella jetësore të treguara përmes një gjuhe poetike në dukje të thjeshtë. Dimitar Bashevski dëshmon se vertikalet e tij poetike, rrënjët e të cilave janë në shekullin e kaluar, dallohen edhe sot me vitalitet krijues, me fjalim poetik të gjallë dhe me hapësirë ​​poetike sugjestive e aktuale. Njëkohësisht, ai mbështetet me mjeshtëri në përvojën krijuese që ka fituar deri më tani– nënvizoi juria-komisioni në shpjegimin për çmimin.

Vepra “Ditë, vite” e Dimitar Bashevskit është botuar nga shtëpia botuese “Slovo”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе