“Nga një diskurs ndryshe” përmes objektivit të Ivan Xheparovskit në “Malla Stanica”

од admin_kult

Edicioni i dytë i ciklit “Nga një diskurs ndryshe” i Galerisë Nacionale të Maqedonisë do të hapet të enjten (7 dhjetor) në ora 19:30 në Qendrën Multimediale “Malla Stanica”.

Edicioni i dytë u hartua si koncept nga prof. Dr. Ivan Xheparovski. Në ekspozitë do të shfaqen rreth 80 vepra nga koleksioni i pasur i Galerisë Nacionale dhe nga thesari kombëtar i kryeveprave jugosllave, duke përfshirë veprat e Ivan Mestroviq, Krsto Hegedushiq, Millo Millunoviq, Ivan Generaliç, Vesna Sokoliq, Riko Debenjak, Olivera Kangrga, Nikolla Martinoski, Llazar Liçenoski, Boro Mitriqeski, Tomo Vladimirski, Dimitar Pandillov Avramovski, Vlladimir Georgievski, Petar Mazev, Vana Uroseviç dhe shumë të tjerë.

Ekspozita është organizuar nga dr. Ana Frangovska.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе