Në Shtëpinë e Oficerëve nesër mbrëma hapet ekspozita “Opera Drama Balet” e Blagoj Micevskit.

од admin_kult

Nesër (2 nëntor) në ora 19:00, në objektin e Shtëpisë së Oficerëve në Manastir do të prezantohet ekspozita e kostumeve “Opera Drama Baleti” e kostumografit të njohur Blagoj Micevski.

Ekspozita fokusohet në projektet e realizuara në dekadën e fundit, me autorë që më së shumti ndikuan dhe shënuan punën e Micevskit gjatë asaj periudhe. Në mesin e tyre është edhe Diego De Brea, regjisor nga Sllovenia me të cilin ka bashkëpunuar gjatë realizimit të operave në Bratislavë dhe Lubjanë, si dhe shfaqje në Manastir, Shkup, Beograd, Cetinje, Sarajevë dhe Lubjanë. Në ekspozitë prezantohen edhe kostume nga pjesët që ka realizuar me Xhon Blondel nga trupa e teatrit “Lit Mun” nga Santa Barbara, SHBA. Ndër bashkëpunimet më domethënëse me këtë regjisor të njohur është shfaqja “Henri i Gjashtë”, pjesa e tretë, e cila pati premierën në “Globe” të Londrës.

Publikut do t’i prezantohen edhe kostumet e punuara në bashkëpunim me koreografin e njohur Risima Risimkin. Micevski dhe Risimkin bashkëpunuan në një numër të madh shfaqjesh baleti, duke përfshirë vepra të interpretuara në Lubjanë, Roterdam, Antalia dhe Pekin.

Blagoj Micevski ka lindur në vitin 1968 në Manastir, ndërsa nga viti 1993 është anëtar i përhershëm i ansamblit të Teatrit Kombëtar të Manastirit. Në karrierën e tij tridhjetëvjeçare, ai krijoi kostume për një numër të madh shfaqjesh teatrore, baleti dhe opere. Ai ka marrë disa çmime për punën e tij.

Mitsevski ishte drejtor artistik i Teatrit të Manastirit për gjashtë vjet, si dhe është krijues origjinal i “Festivalit të Shekspirit në Manastir”, për të cilin ishte përzgjedhës në pesë edicionet e para, gjatë të cilave festivali u bë anëtar i Festivalit Evropian Shoqata e Festivaleve të Shekspirit

Ka realizuar 15 shfaqje, të cilat janë paraqitur në festivale brenda dhe jashtë vendit dhe janë vlerësuar me çmime. Bel kostumografi dhe në dy filma, dhe mori pjesë në disa ekspozita.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе