Në “Mala Stanica” hapet bienalja e arkitekturës maqedonase

од admin_kult

Në ambientet e “Mala Stanica” këto ditë është hapur Bienalja e arkitekturës së Maqedonisë, ku ekspozohen projektet e realizuara në përputhje me Rregulloren BIMAS të Asociacionit të arkitektëve të Maqedonisë (AAM) në periudhën 2018-2020 dhe 2021-2023.

Mishko Ralev, kryetar i Shoqatës në hapje theksoi: “Veprat e rëndësishme në arkitekturë, përveç besimeve stereotipike, nuk janë ekskluzivisht produkt i punës individuale të heronjve krijues, por më tepër produkt i përpjekjeve dhe krijimtarisë teknologjike të gjithë shoqërisë.”

– Nuk janë as shpikje frymëzuese të një gjeniu krijues individual – “Mjeshtri i madh”, por gjurmë që lë pas një komb, shtresa sedimentesh identitare kulturore të depozituara ndër shekuj të ngjashme me formacionet gjeologjike që janë dëshmi e pathyeshme e vazhdimësisë kohore, dëshmitarë të heshtur të ngritjes dhe rënies së shoqërisë njerëzore gjatë historisë. Megjithatë, arkitektët janë ende eksponentë të hapur të aspiratave shoqërore, duke marrë mbi vete përgjegjësitë për suksesin ose dështimin e ideve dhe përpjekjeve të mëdha si mishërim material dhe vizual dhe emërtim i mësimeve dhe lëvizjeve politike ndonjëherë shumë të personalizuara në emër të së mirës publike. Si një deklaratë e drejtpërdrejtë e performancës demokratike të shoqërisë – theksoi Ralev në fjalimin e tij.

Ekspozita në “Mala Stanica” do të jetë hapur deri më 29 shtator. Mbrëmjen e nesërme (20 shtator), me fillim nga ora 20:00, në Muzeun e Artit Bashkëkohor do të hapet Bienalja e studentëve të arkitekturës– BISTA. Ekspozita do të zgjasë nga data 28 shtator.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе