Në I.N. Teatri për fëmijë dhe të rinj premiera e shfaqjes së kukullave „Në dhomën e fëmijëve”

од admin_kult

Sot (19 Prill) në orën 19 në skenën e I.N. Teatri për fëmijë dhe të rinj do të interpretohet premierë shfaqja me kukulla “Në dhomën e fëmijëve”, projekt autor i regjisores Milena Milanova nga Bullgaria, e cila jeton dhe vepron në Francë.

Nga teatri për fëmijë dhe të rinj bën informojnë se bëhet fjalë për shfaqje kukullash të bazuar në metodën e Filip Zhenti, regjisor francez, koreograf, kukulltar dhe krijues i të ashtuquajturit teatër manipulativ, material, me të cilin edhe vetë Milanova ka bashkëpunuar në vitet e mëparshme.

Muzika për shfaqjen është punuar nga Ervin Tull nga Franca, ndërsa skenografia, dizajni dhe kukullat janë vepër e Marina Çervenkova nga Bullgaria.

Në shfaqje marrin pjesë: Angela Dimitrova, Ana Levajkoviç-Boshkov, Nikola Nakovski, Petar Stojanov, Katarina Ilievska Siljanovska dhe Nenad Mitevski.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе