Nderime për Teatrin shqiptar dhe “Mishi i egër” në Tiranë

од admin_kult

Teksti “Mishi i egër” i Goran Stefanovskit është shkruar dhe interpretuar në vitin 1979. Për dramën e tij “Mishi i egër”, Goran Stefanovski do të thotë: “Kur shkrova dramën “Mishi i egër” mendova se i referohet së kaluarës. Tani e shoh se ajo i referohej të ardhmes”.

Dje në mbrëmje me ftesë të Qendrës Kulturore dhe Informative Maqedonase në Tiranë, Teatri Shqiptar nga Shkupi shfaqi shfaqjen “Mishi i egër” nga Goran Stefanovski, me regji të Martin Koçovskit.

Shpirti i Goran Stefanovskit në tekstin e tij, moderniteti dhe aktualiteti i tij u ndje vërtet nga publiku tiran në teatrin “ARTurbina”. Falë lojës mjeshtërore të aktorëve të Teatrit Shqiptar të Shkupit, skenat u rregulluan si në film. Publiku kishte përshtypjen se ngjarjet e shfaqjes u zhvilluan sot në Tiranë. Për një orë e gjysmë publiku ndoqi çdo fjalë të tekstit dhe aktrimin e aktorëve tanë me shumë vëmendje dhe në heshtje të plotë. Në fund, aktorët u shpërblyen me një duartrokitje të madhe dhe të gjatë.

Pas shfaqjes, ekipi nga Shkupi së bashku me kolegët e tyre nga teatrot e Tiranës vizituan Qendrën Kulturore-Informative të Maqedonisë, ku deri në orët e vona të natës diskutuan për shfaqjen dhe tekstin e Goran Stefanovskit.

Qendra kulturore dhe informative vazhdon aktivitetin e saj në datat 10 dhe 12 maj. PMG Jazz SETSTAT dhe big-bandi i sapoformuar, Orkestra Kombëtare Jazz nga Shkupi, do të performojnë në Festivalin e Jazz-it të Tiranës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе