Me FAME’s fillon „Vera e Shkupit“ e 43.

од admin_kult

Edicioni i këtij viti i 43-të i manifestimit „Vera e Shkupit 2022″ në mënyrë solemne do të hapet sonte me koncert të Orkestrës Kreative Evropiane në Institutin FAME’S nën dirigjencën e Timoti Redmond në ditën e parë të verës dhe Ditës Botërore të Muzikës në Sallën Kombëtare të Operës dhe Baletit.

Ky koncert, siç informuan organizatorët, është me rastin e mbylljes së presidencës franceze të Këshillit të Evropës.

Eventi është në bashkëpunim me Ambasadën e Francës, Institutin Francez në Shkup dhe projektin FAME’S.

Këtë vit, siç paralajmërojnë organizatorët, do të ketë 30 evente dhe si çdo vit, muzika do të jetë më e pëlqyera, por do të ketë edhe shfaqje teatrale, ekspozita, ekspozita fotografike, programe për fëmijë. Këtë vit, bazën e programit e përfaqësojnë artistët tanë vendas, por këtë vit ka edhe përzgjedhje të pasur të programeve ndërkombëtare.

Do të ketë të ftuar artistë nga Japonia, SHBA dhe Kanada, por edhe të ftuar nga rajoni, nga vendet fqinje, Bullgaria, Greqia, Mali i Zi, Serbia, por edhe nga vendet evropiane.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе