Mbledhja shkencore për Penushliskin dhe Cepenkovin në Institutin e Letërsisë Maqedonase

од admin_kult

Me rastin e 110 vjetëve nga lindja e folkloristit maqedonas Kiril Penushliski dhe 50 vjet nga botimi i tërë krijimtarisë së Marko Cepenkovit në 10 vëllime, sot në ora 12:00 në amfiteatrin e Institutit të Gjuhës Maqedonase “Krste Misirkov“ në Shkup do të mbahet takim shkencor në Institutin e Letërsisë Maqedonase.

Në hapje të takimit, drejtore e Institutit të Letërsisë Maqedonase, prof. Dr. Natasha Avramovska dhe kryetare e Bordit prof. dr. Ana Martinoska do të prezantojnë  edhe incizime nga koleksioni i digjitalizuar i krijimeve folklorike të Kiril Penushliskit (arkivi BuzAr).

Programi përfshin prezantime shkencore të dr. Marko Kitevski, me temë: Vepra e Kiril Penushliskit në mbrojtje të identitetit kombëtar maqedonas, nga dr. Ermis Lafazanovski – 50 vjet nga botimi i botimit dhjetë vëllimesh: “Mendimet popullore maqedonase. ” e Marko K. Cepenkov redaktuar nga Kiril Penushliski, Dr. Valentina Mironska-Hristovska-Universal, kolektive dhe personale në shkrimet e Cepenkovit dhe Dr. Ana Martinoska-Amanet nga zyra e Penushliskit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе