Lule të freskëta të vendosura para monumentit (përmendores) të strumbullarit të gjuhës maqedonase, Blazhe Koneski

од admin_kult

Në ditën e përkujtimit të 101 vjetorit të lindjes së njeriut të madh të gjuhës dhe kulturës moderne maqedonase, Blazhe Koneski, përfaqësuesit nga Këshilli i Gjuhës Maqedonase – profesorët Ludmil Spasov dhe Elena Jovanova-Grujovska, vendosën lule para pllakës përkujtimore në park në Institutin e Gjuhës dhe Letërsisë Maqedonase “Krste Misirkov” dhe në monumentin Koneski para MANU-së.

Kodifikuesi i gjuhës letrare maqedonase, Bllazhe Koneski, në amanetin e tij na tha që ta ruajmë dhe ta ushqejmë gjuhën maqedonase, të vazhdojmë të flasim dhe të shkruajmë në gjuhën maqedonase sepse ai është atdheu ynë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе