Kostadinovska-Stojçevska: Programi i nënshkruar i bashkëpunimit me Italinë ofron përfitime për të rinjtë – bursa, shkëmbime, mundësi të përbashkëta

од admin_kult

Bashkëpunimi më intensiv ndërmjet institucioneve të ndërlidhura, shkëmbimi i artistëve, shkencëtarëve dhe të rinjve, si dhe një gamë e gjerë aktivitetesh që do t’i afrojnë edhe më shumë dy vendet, përmban Programi i pestë për bashkëpunim në fushën e kulturës, arsimit dhe shkencës ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Italisë që u nënshkrua sot nga ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska dhe ambasadori italian në vendin tonë, Andrea Silvestri.

Ministrja e Kulturës Kostadinovska-Stojçevska në prezantimin e saj në Muzeun e Artit Bashkëkohor theksoi se ky, programi i pestë i bashkëpunimit në fushën e kulturës, arsimit dhe shkencës, i cili është i vlefshëm deri në vitin 2025, na paraqet shanse të reja për thellim dhe fuqizim komunikimi, shkëmbimi i përvojave dhe afirmimi i vlerave të dy vendeve.

Të kënaqur me gjithçka që është arritur deri më tani, ne e dimë se mund të bëjmë gjithmonë më mirë dhe më shumë, si në shkëmbimin e përvojave në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, ashtu edhe në kultivimin e të dy gjuhëve në të dy vendet, në bashkëpunim pra, në kinematografi, prezantimi ynë në Bienalen e Venecias dhe nderimi i Shën. Kirilit  në Romë. Programi ofron përfitime të veçanta për të rinjtë në fushën e shkencës, arsimit dhe kulturës, bursa, shkëmbime, mundësi të përbashkëta”, theksoi Kostadinovska-Stojçevska.

Ajo përgëzoi artistët italianë Masaruto dhe Ghezzi për ekspozitën e ngritur në MSU, e cila, tha ajo, zgjoi interesim të madh te publiku ynë, hapi pyetje të reja dhe përditësoi tema universale që na prekin të gjithëve.

Ambasadori italian, Andrea Silvestri, shtoi se muajin e kaluar, gjatë vizitës së tij zyrtare në Shkup, presidenti i Republikës së Italisë, Sergio Mattarella, në mesin e shumë temave të rëndësishme me interes dypalësh, rëndësi të veçantë i kushtoi bashkëpunimit në fushën e kulturës, fushë ku Italia konsiderohet superfuqi.

“Dhe jam i lumtur që vetëm një muaj pas vizitës arritëm ta organizojmë nënshkrimin e këtij dokumenti të rëndësishëm”, tha Silvestri.

Ambasadori theksoi si veçanërisht të rëndësishme projektet kulturore të realizuara mes dy vendeve dhe bëri të ditur se Java kushtuar kuzhinës italiane, e cila ka vlera kulturore, e njohur nga UNESCO, Silvestri theksoi se në kuadër të marrëveshjes vëmendje e veçantë i është kushtuar promovimit të gjuhës italiane dhe maqedonase, ndërsa theksoi se Programi parasheh një pilot projekt për mësimin e gjuhës maqedonase në shkollat italiane ku diaspora është më e madhe. prezente. Ai përkujtoi se është në vazhdim Java e gjuhës italiane në botë, e cila ka nisur të hënën dhe i kushtohet gjuhës italiane që flasin të rinjtë.

Një segment i shkëmbimit kulturor mes dy vendeve është ekspozita “Ekosistemet bashkëkohore” e artistëve italianë Antonio Masaruto dhe Roberto Gezzi, e cila do të qëndrojë e ekspozuar në Muzeun e Artit Bashkëkohor deri më 26 tetor.

Ekspozita, e cila u realizua falë qëndrimit të artistëve në Parkun e ri Kombëtar “Mali Sharr”, synon të ndërgjegjësojë publikun për rëndësinë e trashëgimisë natyrore vendase. Në konferencën për media u theksua se një numër i madh i punimeve nga kjo ekspozitë do t’i dhurohen MSU-së dhe institucioneve të tjera sponsorizuese të projektit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе