Kostadinovska-Stojçevska: Me Unionin e Luftëtarëve vazhdojmë ta ruajmë veprën e vizionarëve trima, të cilëve ua detyrojmë lirinë

од admin_kult

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska sot mori pjesë në forumin me rastin e 80 vjetorit të çlirimit të qyteteve në vend, ku tha se respekti për heronjtë e LNÇ tek ne zgjon besimin në idealet, na jep kurajo dhe urtësi për të vazhduar ndërtimin dhe formësimin e vizionit të një atdheu të lirë dhe demokratik.

– Si mbesa e bartësit të Monumentit Partizan dhe si respektuese e sakrificës dhe vetëmohimit të të gjithë luftëtarëve, mund të them me krenari se ne si trashëgimtarë të heronjve të njohur dhe të panjohur ruajmë amanetin e tyre. Ne jetojmë me të dhe është përditshmëria jonë dhe frymëzimi në ndërtimin e një shoqërie të drejtë, demokratike, moderne dhe evropiane, tha Kostadinovska-Stojçevska në Këshillin Popullor të Qytetit.

Ministrja e Kulturës foli për obligimin që kemi si breza për të ruajtur dhe përkujtuar të gjithë luftëtarët që na dhanë vendin dhe shtoi: “Të kujtojmë KAÇKM-në, të gjithë ata që ndihmuan në kodifikimin dhe standardizimin e gjuhës maqedonase, të bëhemi pjesë e BE-ja dhe familja evropiane si gjuhë maqedonase, le të jemi maqedonas krenarë për historinë tonë dhe askush nuk mund ta na e marrë dhe as ta fshijë atë”.

Ajo theksoi se një nga prioritetet e saj dhe të Ministrisë së Kulturës është padyshim mbrojtja parandaluese e monumenteve nga LNÇ, e cila konfirmon përkushtimin për ruajtjen e trashëgimisë së pasur kulturore dhe historike për brezat e ardhshëm.

-Këto monumente nuk u trajtuan fare për më shumë se 30 vjet dhe askush nuk u kujdes për to. Për këtë arsye e rregulluam një pjesë vitin e kaluar dhe këtë vit po vazhdojmë me pjesën tjetër. Për këtë qëllim, në disa institucione të fushës së kulturës, vitin e kaluar kemi vendosur një zë të ri buxhetor për mirëmbajtjen e vazhdueshme të monumenteve, tha ministrja e Kulturës.

Qeveria dhe Ministria e Kulturës janë mbështetës të sinqertë të Unionit të Luftëtarëve dhe siç theksoi ministrja e Kulturës, mbështetja dhe edukimi i veprës së viktimave të partizanëve do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Kostadinovska-Stojçevska shprehu keqardhjen që dëmtimet e monumenteve vazhdojnë edhe këtë vit, disa prej të cilave janë nën autoritetin e pushteteve lokale, të cilat nuk treguan interesim për mbrojtjen e tyre.

Ministrat e Mbrojtjes dhe të Punës dhe Politikës Sociale Slavjanka Petrevska dhe Jovana Trençevska morën pjesë në forumin e organizuar nga Unioni i Luftëtarëve.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе