Kostadinovska-Stojçevska: Festivali “RUTA” është urë që lidh rajonin

од admin_kult

Edicioni i dytë i festivalit rajonal teatror “RUTA” në vend filloi me premierë vendore, shfaqje e teatrit dramatik të Shkupit.

“Firma”, bazuar në tekstin e autorit të njohur gjerman Roland Schimelfenning, me regji të Nella Vitoseviq, me ekip të përzgjedhur aktorësh, është shfaqja e parë e festivalit që lidh jetën teatrore të rajonit.

Në hapje të festivalit disaditor në Shkup, ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska përshëndeti aktorët dhe të ftuarit nga skena e dramës, e cila, siç tha ajo, ngjall emocion të veçantë dhe shtoi se përmes teatrit, artistët arritën të ngrinin dhe mirëmbanin urën e quajtur “RUTA”.

– Faleminderit që dhatë një pjesë të vetes për të na këshilluar dhe për të na kujtuar pasojat e lakmisë, tjetërsimit, shkurtpamësisë dhe pamaturisë. Ju na kujtoni përsëritjen e pandemive vdekjeprurëse, çlirimin e ngadaltë të grave, dobësitë evolucionare të njerëzimit.

Rolin tuaj ndoshta e ka përshkruar më së miri regjisori unik Jagos Markoviq, i cili, për fat të keq, nuk është më me ne: “Duhet të dëshmojmë. Duhet t’i themi njëri-tjetrit – që të mos mendojmë se gjithçka është në rregull” – tha Kostadinovska-Stojçevska.

Duke falënderuar të gjitha ansamblet për vizitën në këtë edicion të festivalit “RUTA”, ministrja Kostadinovska-Stojçevska ftoi me vëmendje të veçantë teatrot nga rajoni që të përfshihen përmes “RUTA-s”, edhe në vitin 2028, kur Shkupi do të jetë kryeqyteti evropian i kulturës.

– Shkupi ka nevojë për rajonin. Rajoni ka nevojë për Shkupin – tha Kostadinovska-Stojçevska.

Festivali vazhdon me “Decameron” në teatrin e qytetit nga Podgorica në bashkëproduksion me teatrin nacional të Nishit me regji të Projkovskit dhe me “Nora” në teatrin lokal nga Lubjana, Slloveni, me regji të Nella Vitosheviq. Më pas vijojnë “Djali” në teatrin e Odës 55 nga Sarajeva me regji të Dino Mustafiqit dhe “Muzgu i perëndive” në teatrin e dramës së Beogradit me regji të regjisorit të sapondjerë, Jagos Markoviq.

Me shfaqjen “Otello”, teatri Ulisis nga Kroacia mbyll të dielën (8 tetor) festivalin “RUTA”. Regjia është e Oksana Dmitrova nga Ukraina kurse ndarja e roleve, përveç aktorëve të Ulisis, është bërë edhe me anëtarët e teatrit të luftës nga Sarajeva.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе