Kori Akademik “Mirqe Acev” mori pjesë në Festivalin XI Ndërkombëtar të Korit “Muzika dhe deti” në Paralia të Greqisë

од admin_kult

Kori akademik “Mirçe Acev” mori pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Korit “Muzika dhe deti”, i cili mbahet çdo vit në shtator në Paralia të Greqisë.

Kori “Mirçe Acev”, i cili performoj në Festival në kategorinë e koreve mikse, interpretoi me kompozimet “Tebe poem”, “Dies ire”, “Lenka”, “Makedonska humoreska” dhe “Besame mucho”, duke fituar simpatinë e audiencës. Në konkurrencën e nëntë koreve, kori “Mirçe Acev” fitoi vendin e parë në këtë kategori dhe garoi për “Grand Pri” të Festivalit.

Ideja e Festivalit është që të afrojë muzikën e korit me qytetarët e Paralias, Olimpik Biç dhe Katerinit në Greqi.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе