Koncert nga pianisti Dino Imeri në festivalin“Vera e Ohrit”

од admin_kult

Në kuadër të programit muzikor të festivalit “Vera e Ohrit”, në mbrëmje (20 korrik), në orën 21:00, në kishën “Shën Sofja” në Ohër koncertin do ta mbajë pianisti Dino Imeri. Programi përfshin vepra nga Shopen dhe Rahmaninov.

Imeri (1990) është një nga pianistët më të njohur maqedonas. Ai ka interpretuar me shumë sukses në skenat prestigjioze të botës si i ftuar i orkestrave më të mira, si artist recital dhe si muzikant i Odës. Ai ka interpretuar me Orkestrën Filarmonike të Strasburgut, Filarmoninë e Sofjes, Filarmoninë e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Orkestrën Simfonike dhe Odore të Fakultetit të Artit Muzikor – Shkup, Orkestrën Operës dhe Baletit Nacional të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Është edhe  fitues i shumë çmimeve dhe mirënjohjeve. Imeri ka nënshkruar për disa publikime për shtëpi diskografike prestigjioze, ndërsa ka arritur suksese si kompozitor, duke shkruar muzikë për film, teatër, muzikë instrumentale dhe vokale. Prej vitit 2018 ligjëron në Fakultetin e Muzikës në Universitetin Kirili dhe Metodij në Shkup.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе