Koncert në kujtim të maestro Aleksandar Xhambazov në “Vera e Ohërit”

од admin_kult

Për nder të dirigjentit dhe kompozitorit maqedonas Aleksandar Xhambazov, orkestra e revistës së Ljupço Mirkovskit në mbrëmje në skenën e Dolni Saraj do të mbajë koncertin “Muzika e Aleksandar Xhambazov”, në kuadër të edicionit të 62-të të festivalit “Vera e Ohërit”.

Solistë të mbrëmjes do të jenë pianisti Boban Mirkovski, sopranoja Nade Talevska dhe tenori Gjorgji Cuckovski, nën dirigjentin e Ljupço Mirkovskit. Para të pranishmëve ata do të interpretojnë kompozime të njohura të Maestro Xhambazov.

Me koncertin kushtuar maestro Xhambazovit, “Vera e Ohërit” do të përmbyllet programi muzikor të edicionit të 62-të të këtij viti.

Festivali do të mbyllet solemnisht nesër me shfaqjen teatrale “Xha Vanja” nga Anton Pavloviç Çehov, me regji të Egon Savin dhe interpretim të Teatrit të Dramës Jugosllave-Beograd, Serbi.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе