Koncert i Vitit të Ri për të kujtuar “Verën e Ohërit” me kuartetin e jashtëzakonshëm “Diogjeni”

од admin_kult

Një ngjarje e paharrueshme e përcjellë me brohoritje të zhurmshme dhe duartrokitje nga publiku mbrëmë solli koncertin e Vitit të Ri me kuartetin me famë botërore “Diogjeni” organizuar nga festivali “Vera e Ohërit”.

Me një program të përzgjedhur posaçërisht me vepra nga Jozef Hajdn, Ervin Shunllof dhe Johanes Brams, virtuozët e rinj nga bota e muzikës klasike, Stefan Kirpal dhe Gundula Kirpal në violinë, Alba Gonzalez dhe Becerra në violë dhe Steven Ristau në violonçel të aranzhuar një kënaqësi të jashtëzakonshme për dashamirët e muzikës klasike, muzika në Operën dhe Baletin Kombëtar në Shkup.

Institucioni Kombëtar “Vera e Ohërit”, në 62 vitet e fundit, si përfaqësues dhe promovues i artit të lartë, ka prezantuar një nivel të lartë të vazhdueshëm të përmbajtjeve programore dhe artistëve ekskluzivë, si nga vendi ashtu edhe nga bota. Angazhimi ynë është të zgjerojmë kuadrin e festivalit përtej atij tradicional, 12 korrik-20 gusht, dhe këtë e kemi bërë me sukses vitet e fundit. Jam krenar që tani për herë të parë arritëm të realizojmë një koncert të Vitit të Ri, i cili konfirmon se jemi një hap më lart në edukimin dhe prezantimin e artit të lartë. Vetëm kështu mund ta arsyetojmë rolin udhëheqës në ofrimin dhe prezantimin e vlerave kulturore, tha drejtoresha e  “Vera e Ohërit”, Natasha Popoviq.

Ministrja e Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, para fillimit të koncertit, tha se “Vera e Ohërit” nuk njeh stinë, por është një festival që tejkalon çdo inkuadrim.

– Thjesht, ky është një festival që ka thelbin e thellë të artit, gjë që e ka bërë një nga markat më të njohura në vend, në rajon dhe në Evropë. “Vera e Ohërit” zgjeron misionin e saj të një ure miqësore me botën me këtë koncert festiv. Sigurisht që të gjitha mbrëmjet e festivalit të këtij institucioni janë festë, por kjo mbrëmje para Vitit të Ri sjell solemnitet dhe kujdes të veçantë për publikun. Festivali na thotë se lidhjet që ndërton kultura janë të pathyeshme dhe të përhershme dhe se arti fisnikëron jetën dhe bashkon njerëzit, gjë që është veçanërisht e rëndësishme gjatë festave. “Vera e Ohërit” e tregon madhështinë e saj duke shkruar historinë e saj gjatë gjithë vitit, duke paralajmëruar koproduksione dhe ngjarje të reja në kuadër të Iniciativës për Ballkanin e Hapur dhe si anëtare e Asociacionit Evropian të Festivaleve, theksoi  ministrja Kostadinovska-Stojçevska.

Për dashamirët e muzikës klasike, regjisorja Natasha Popoviq paralajmëroi një koncert për 8 Mars dhe Pashkë të organizuar nga “Vera e Ohërit”, ndërsa për të 63-tën e ardhshme “Vera e Ohërit”, ajo zbuloi se na presin 40 mbrëmje festivalesh me performancën e të famshmeve botërorë dhe artistë të dëshmuar, artistë vendas.

“Vera e Ohërit” është një sfidë për të qenë çdo vit më e madhe dhe më domethënëse, për t’u plotësuar dhe përmirësuar me përmbajtje të reja, pikërisht falë mbështetjes që marrim nga Presidenti i vendit si mbrojtës i Festivalit, Ministria e Kulturës, Komuna e Ohërit, nga sponsorët dhe ndihmësit tanë, si dhe nga ambasadat në Republikën e Maqedonisë së Veriut, shtoi Popoviq.

Shumë artdashës, përfshirë diplomatë dhe njerëz të njohur të jetës publike, shijuan performancën e mrekullueshme të artistëve nga Gjermania.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе