Koncert i orkestrës së Odës MMM, “Sasha Nikollovski – Gjumar”

од admin_kult

Në kuadër të programit muzikor të verës së Ohrit sonte koncert i Orkestrës së Odës i Rinisë Muzikore të Maqedonisë “Sasha Nikollovski – Gjumar” nën dirigjimin e Ivan Eminoviqit. Si soliste do të performojë sopranoja Marija Tashevska. Koncerti fillon në orën 21:00 në kishën e Shën Sofjës.

Programi përfshin vepra nga V. A. Mocart, Rosini, Hendëll, Xhordani, Çajkovski, Pergolezi, Shubert, Shnitke dhe Pjacolla.

Orkestra e Odës e Rinisë muzikore të Maqedonisë ekziston 37 vjet, ndërsa nga viti 2018 orkestra mban emrin e dirigjentit maqedonas Sasha Nikollovski-Gjumar.

Koncerti përfundimtar i sesionit veror të orkestrës është vazhdimisht pjesë e programit të festivalit “Vera e Ohrit”, e viteve të fundit edhe e festivaleve “Vera e Shkupit” dhe “Vera e Manastirit”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе