Ka filluar edicioni i tridhjetëvjetorit të Festivalit të Teatrit të Dhomës “Risto Shishkov”

од admin_kult

Me shfaqjen “Glembaevi”, variant i dramës së Miroslav Krlezhës, me regji dhe përshtatje nga Branko Brezovac, interpretuar nga aktorët e teatrit “Vojdan Çernodrinski” në Prilep, filloi edicioni i tridhjetëvjetorit të Festivalit të Teatrit të Dhomës “Risto Shishkov” mbrëmë në Strumicë. Në hapjen e festivalit u prezantua edhe një ekspozitë me fotografi nga 29 laureatët e mëparshëm.

– Këtë vit kemi një program të pasur, nëntë shfaqje në garë dhe një shfaqje baleti për mbyllje dhe për nder të aktorit të vlerësuar për arritjen më të lartë. Kemi shfaqje nga teatrot nga Manastiri, Prilepi, Shkupi, Velesi, disa produksione të pavarura, si dhe mysafirë nga Bullgaria dhe Kosova dhe një shfaqje koproduksioni. Shpresojmë që programi i ofruar do të ngjall interesim tek publiku dhe të gjitha shfaqjet do të luhen në Qendrën e Kulturës “Anton Panov”, njoftuan nga festivali.

Tridhjetë aktorë janë në garë për çmimin e vetëm për arritjen më të lartë të aktrimit “Risto Shishkov”, i cili përbëhet nga një medalion ari me imazhin e Shishkovit dhe një çmim në të holla prej 1500 euro. Xhiro do të udhëhiqet nga laureatja e vitit të kaluar, aktorja Zvezdana Angelovska dhe aktorët Niko Gorshiq dhe Petar Arsovski.

Festivali mbahet nga data 8 deri më 13 të këtij muaji në Qendrën e Kulturës “Anton Panov” me mbështetje financiare nga Ministria e Kulturës dhe Komuna e Strumicës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе