Fillon edicioni jubilarë i 20-vjetorit të Festivalit ndërkombëtar të “Stobit” antik

од admin_kult

Me shfaqjen “Antigona” bazuar në veprën e dramaturgut të njohur francez Zhan Anuj, dhe me regji të Aleksandër Morfov, mbrëmë në skenën e madhe të Teatrit nacional “Jordan Haxhi Konstantinov-Xhinot”, në Veles, u hap edicioni jubilarë i njëzetë i Festivalit ndërkombëtar të dramës antike “Stobi”.

Festivalin e shpalli të hapur regjisori Sasho Dimoski. Më shumë se tridhjetë aktorë dhe interpretues ishin pjesë e këtij produksioni mbresëlënës. Shfaqja, në të cilën morën pjesë më shumë se tridhjetë aktorë dhe interpretues, shkaktoi interesim të madh te publiku velesian, i cili e ktheu kastin për një “bis” me duartrokitje në skenën e hapur.

Në kuadër të Festivalit të dramës antike “Stobi”, i cili do të zgjasë deri më 12 tetor 2023, do të shfaqen shfaqje dhe vizitorët do të mund të ndjekin edhe off-program të pasur.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе