Ekspozita e veprave nga Kolonia e 60-të Ndërkombëtare e Artit Strumica 2023

од admin_kult

Në sallën e ekspozitës “Galeria 22” në I.N. Qendra për Kulturë “Aco Shopov” në Shtip, sot me fillim nga ora 12:00 do të hapet ekspozita e veprave nga Kolonia e 60-të Ndërkombëtare e Artit Strumica 2023.

Në këto gjashtë dekada, në këtë Koloni morën pjesë rreth 1600 artistë nga e gjithë bota, të cilët lanë trashëgimi artistike të paçmuar prej rreth 2800 vepra, numër mbresëlënës që paraqet pasuri të madhe, jo vetëm për Strumicën por edhe për mbarë atdheun tonë dhe gjithë Ballkanin.

Këtë vit, në edicionin jubilarë morën pjesë njëzet artistë nga Ukraina, Rumania, Turqia, Serbia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Maqedonia.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе