Ekspozita e Konakut ndërkombëtarë të pikturës “Gracia – IAN 2022/23” në Kumanovë

од admin_kult

Në sallën e ekspozitës në I.N Qendra për Kulturë “Trajko Prokopiev” – Kumanovë sot me fillim nga ora 19:00 do të hapet ekspozita e pikturave nga Konaku ndërkombëtare e pikturës “Gracia – IAN 2022/2023”.

Në ekspozitë do të prezantohen rreth njëzet vepra, të punuara në dy vitet e fundit, nga 17 artistë të mirënjohur – piktorë nga Serbia, Gjermania, Republika Srpska, Bullgaria, Turqia, si dhe nga vendi ynë.

Nikoqir dhe organizator i Konakut të pikturës është Vllajko Stojçevski nga Kumanova, ndërsa koordinator dhe drejtor artistik është piktori i njohur nga Kumanova, Miki Trendafillovski.

Adhuruesit e artit figurativ do të mund ta vizitojnë ekspozitën në tetë ditët e ardhshme.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе