Ekspozita e Filip Fidanovskit “Pikaso, ndoshta unë” në Qendrën e Kulturës në Kërçovë

од admin_kult

Në Institucionin Kombëtar të Kulturës “Koço Racin” në Kërçovë sonte do të hapet ekspozita e artistit maqedonas Filip Fidanovski kushtuar artistit të madh spanjoll Pablo Pikaso.

„Me këtë ekspozitë i kushton homazh Pablo Pikasos, i cili është cilësuar vazhdimisht si artisti më i mirë dhe më përfaqësues i shekullit të 20-të, nga dora e Filip Fidanovskit, karriera e të cilit në masë të madhe i është kushtuar riinterpretimit të veprave të artistit nga Malaga, përmes formateve dhe materialeve të ndryshme në mënyrën e tyre unike”, njofton Ambasada e Mbretërisë së Spanjës, e cila mbështeti këtë ekspozitë të organizuar me rastin e 140-vjetorit të lindjes së Pablo Pikasos. Nga aty shtojnë se Ambasada e Mbretërisë së Spanjës, përveç promovimit të artistëve spanjollë, përkrah edhe artistët maqedonas të cilët dialogojnë me krijimet e Spanjës dhe ushqejnë bashkëpunimin kulturor mes dy vendeve.

10 skulptura (portrete) të punuara në qeramikë do të ekspozohen në ekspozitën “Pikaso ndoshta unë”. Përveç veprave të Fidanovskit, në skulpturat në formë legjendash do të prezantohen edhe riprodhimet e veprave origjinale të Pikasos, në të cilat artisti maqedonas merr frymëzim për secilën vepër të tij. për Për publikun ekspozita do të jetë e hapur deri më 4 nëntor.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе