Ekspozita e Biljana Bilbiloska në Paris

од admin_kult

Nën titullin “Underpainting”, sot (e mërkurë, 15 maj) në Qytetin Internaticional të Arteve në Paris do të hapet ekspozita e pikturave të Biljana Bilbiloskës.

Ajo do të prezantojë punime të punuara në teknikën akrilike.

Biljana Bilbiloska javët e fundit ka qëndruar në shtëpinë e artistëve në Paris, në lagjen “Le Marais”.

Pika kryesore e kësaj ekspozite është përqendruar në eksplorimin e paletës së ngjyrave të Leonardo da Vinçit, tre veprat e tij kapitale në Luvër, si dhe teknikën e tij specifike të punës, e njohur botërisht si ” Underpainting “, ose pikturë në disa shtresa bojë.

Projekti mbështetet nga Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе