Edicioni i parë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove për Fëmijë “Igor Maxhirov”

од admin_kult

Nën sloganin “Shiko botë të reja dhe qëndro fëmijë”, nga data 30 shtator deri më 4 tetor, Organizuar nga Teatri për fëmijë dhe të rinj – Shkup do të mbahet edicioni i pari i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove për Fëmijë “Igor Maxhirov”. Festivali i cili mban emrin e aktorit të njohur maqedonas Igor Maxhirov ka me qëllim të promovimit dhe afirmimit të produksionit teatror për fëmijë dhe i dedikohet produksione teatrore profesionale për fëmijë dhe të rinj.

Në edicionin e parë të IFDT “Igor Maxhirov”, i cili do të ketë natyrë konkurruese, do të marrin pjesë nëntë shfaqje të teatrove nga Maqedonia, Kroacia, Serbia dhe Mali i Zi dhe Greqia, dhe shfaqja maqedonase “Tom Soer” do të hapë festivalin shfaqja e Teatrit për Fëmijë dhe të Rinj.

Në kuadër të festivalit do të mbahet edhe punëtoria treditore e kukullave, udhëhequr nga drejtori Jakub Maksimov nga Republika Çeke, si dhe një panel diskutimi mbi rëndësia e festivaleve të fëmijëve në botë përmes përvojave të serbishtes qendra kombëtare e shoqatës ndërkombëtare të teatrove për fëmijë “ASITEZH”.

Përzgjedhës i festivalit është aktori Vladimir Lazovski dhe do të ndahen disa çmime: Grand Prix për shfaqjen më të mirë në tërësi, si dhe çmime për regji, kostumografi, skenografi, muzikë, aktor dhe aktore.

Në ceremoninë e hapjes, Igor Maxhirov do t’i jepet pas vdekjes një mirënjohje për vlera të qëndrueshme. 

Festivali realizohet me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе