Dy çmime për shfaqjen “Emri im është Goran Stefanovski” në Teatrin Drama në Festivalin në  Nish

од admin_kult

Teatri Drama – Shkupi fitoi dy çmime prestigjioze, Awards çmimin e Performancës më të mirë dhe çmimin e drejtorit të festivalit në Nish.

Sipas Teatrit të Dramës – Shkupi, çmimi më i mirë i Performancës “Emri im është Goran Stefanovski” – “Emri im Goran Stefanovski” i jepet jurisë në tryezën e rrumbullakët, ndërsa çmimi i drejtimit jepet nga Juria e Ekspertit të Festivalit. Awards çmimet e Festivalit u prezantuan mbrëmë në një ceremoni me rastin e mbylljes së edicionit të tretë të festivalit.

Kjo është paraqitja e tretë ndërkombëtare e kësaj shfaqje, me regji nga Branislav Miqunoviq.

Lojë e shfaqjes është Branislava Iliq, një dramaturg dhe profesor në Fakultetin e Arteve Dramatike në Beograd. Dizajneri i skenës është Aleksandar Deniq, autor i muzikës Vlatko Stefanovski. Rolet në shfaqje interpretohen nga aktorët: Biljana Dragikeviq – Projkovska, Jelena Zugiq, Sofia Kunovska, Sonja Stamboldzioska, Ana Dimitrova, Meto Jovanovski, Dragan Spasov – Dac, Igor Angelov, Zlatko Mitrova.

Teatri i Dramës këtë vit kishte shfaqje të dukshme të kësaj shfaqje dhe paraqitjet e të ftuarve në Festivalin “Ruta” Revala në Podgorica dhe edicionin e 56 -të të “Sterino Pozorje” në Novi Sad.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе