Конкурс за најдобра необјавена поетска книга и доделување на наградата „Караманов 2021“

од admin_kult

Центарот за култура „Ацо Караманов“ – Радовиш и Советот на 48. Караманови средби го распишаа Конкурсот за најдобра необјавена поетска книга и доделување на наградата „Караманов 2021“.

На Конкурсот, кој ќе трае до 10 ноември 2021 година, може да учествуваат автори од Северна Македонија, како и автори од другите балкански земји што пишуваат на македонски јазик.

За награда, на авторот што ќе победи на Конкурсот ќе му биде објавeна книга со неговиот награден ракопис и ќе добие статуета која го преставува Ацо Караманов.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе