Концертот „Убава Русија“ на Филхармонијата презакажан за в петок

од admin_kult

Роденденскиот концерт „Убава Русија“ на Филхармонијата наместо денеска, ќе се одржи в петок, во 20 часот, поради тридневната жалост во Република Северна Македонија.

Со концертот Оркестарот на Филхармонијата ќе прослави 77 години од формирањето, а како солистка ќе настапи брилијантната руска виолинистка Марија Солозобова, а диригент е Конрад ван Алфен од Холандија. На програмата се Концертот за виолина и оркестар број 1 од П. И. Чајковски и Брамсовата Прва симфонија. Овој концерт на Филхармонијата е во рамките на фестивалот „Есенски музички свечености“.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе