Изложба на Александра Петрушевска-Ристовска во „Мала станица“

од admin_kult

„Спејсис оф обливион“ е насловот на изложбата од уметницата Александра Петрушевска-Ристовска, која е поставена во мултимедијалниот центар „Мала станица“.

Изложбата е резултат на долготраен истражувачки процес, почнат во 2017 година, и е прво самостојно претставување на Петрушевска од 2013 година. Циклусот се состои од шеесетина слики во различен формат, работени во техниката акрил на платно, како и дигитални слики работени врз фотографска предлошка.

Изложбата ќе биде отворена до 1 јуни.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе