„Гравитациски бранови“ во рамките на фестивалот „Денови на македонската музика“

од admin_kult

Во рамките на фестивалот „Денови на македонската музика“, Филхармонијата вечер, со почеток во 20 часот, ќе одржи концерт со наслов „Гравитациски бранови“.

На концертот ќе прозвучат делата: „Lamento per Macedonia“ од Ристо Аврамовски, Циклусот за гудачки оркестар „Езера“ од Панде Шахов, „Темпера 4“ од Тома Прошев, „Aurora Musis Amica Est“ од Горан Начевски и Циклусот за гудачки оркестар „Акварел“ од Михаило Трандафиловски.

Делата на Шахов и на Трандафиловски на овој концерт ќе ја доживеат својата праизведба.

Со оркестарот на Филхармонијата ќе диригира маестро Сашо Татарчевски, а како солист ќе настапи Горан Начевски.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе