Гостување на министерката Стефоска на Утрински брифинг: Буџетот за култура ќе биде зголемен во 2022 година

од admin_kult

„Од 4 октомври до 6 ноември е аплицирањето за Годишната програма на Министерството за култура за проекти од национален интерес, a првпат годинава тоа се врши по електронски пат. Тоа ќе го скрати и времето за чекање на резултатите. За идната година, и покрај пандемијата, се проектира поголем буџет за културата од оној за 2021 година, кој беше намален за околу 150 илјади евра“, изјави министерката за култура Ирена Стефоска на денешното гостување во Утрински брифинг.

Гостувањето е на следниов ЛИНК

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе