Две претстави на симфониската бајка „Петар и волкот“во Кичево

од admin_kult

Културен настан со две детски претстави денеска ќе се одржи пред Центарот за култура во Кичево, по повод 11 септември – Денот на ослободувањето на градот. Ќе се изведе детската симфониска бајка „Петар и волкот“ во организација на Центарот за култура „Кочо Рацин“ Кичево, а со поддршка на Министерството за култура.

„Петар и волкот” е музичко дело напишано од Сергеј Прокофиев во 1936 година. Нараторот им раскажува приказна на децата, додека оркестарот ја илустрира, така и децата се запознаваат со музичките инструменти и нивните карактеристики.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе