„Балканска синтеза“ – концерт на Трајческа и Немеш-Дулар

од admin_kult

„Балканска синтеза“ е насловот на концертот што ќе се одржи вечер (5 јули), со почеток во 19 часот, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп.

На концертот ќе настапат пијанистките Јасмина Трајческа и Ловорка Немеш-Дулар од Словенија. На програмата ќе бидат изведени дела од: Јанез Матичиќ, Томислав Зографски и Билјана Бојовиќ.

Со концертот се одбележуваат 20 години заемна концертна активност на двете пијанистки и 30 години независност на Република Северна Македонија.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе