42. издание на манифестацијата „Скопско лето“

од admin_kult

Со изведба на операта без зборови „Од оркестарот за публиката“ денеска во салонотнаНационалнатаопера и бале, во 21 часот,  на првиот ден на летото и светскиот ден на музиката „Fete de la Musique“, свечено ќе биде отворено .42-рото издание на манифестацијата „Скопско лето“.

Со оркестарот на Македонската опера и балет ќе диригираат БисераЧадловска и ИванЕминовиќ, а режисере ТрајкоЈордановски. Ќе бидат изведениделаодМаскањи, Мусоргски, Пучини, Чајковски, Гуно, Леонкавало, Белини, Верди.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе