Јубилејна изложба „110 години од раѓањето на уметницата Лена Стефанова“

од admin_kult

Во Националната галерија – објект Чифте амам денеска (20 декември) во 12 часот ќе биде отворена изложбата „110 години од раѓањето на уметницата Лена Стефанова (1913 – 1991)“.

Лена Стефанова зазема втемелувачко и изделено место во историјата на современата македонска ликовна уметност.  Од НГМ велат дека Стефанова има голема улога во културата на уметноста како прва уметница во современата македонска ликовна уметност, но и дека има малку пишувани текстови и аналитички студии што се посветени на нејзиниот живот и дело.

Стефанова се школувала во престижното француско училиште во Скопје, а во текот на школувањето го посетува ателјето на Олга Бенсон (1924 – 1928) каде што ги стекнува првите ликовни искуства. Станала членка на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ) од неговото формирање во 1945  и учествувала на сите позначајни групни изложби заедно со основоположниците на современата македонска ликовна уметност –  Личеноски, Мартиновски, Владимирски, Коџоман, Белогаски и други.

Изложбата во Чифте амам ќе трае до февруари 2024 година.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе